Michael has logged 65 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Limey

The Limey

1999
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★½
Edit this entry  
29
Yesterday

Yesterday

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Passing Strangers

Passing Strangers

1974
×
★★★★
Edit this entry  
27
Kamikaze Hearts

Kamikaze Hearts

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dracula vs. Frankenstein

Dracula vs. Frankenstein

1971
×
★★★
Edit this entry  
27
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shock Treatment

Shock Treatment

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Fire (Pożar)

Fire (Pożar)

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Child

The Child

1977
×
★★★½
Edit this entry  
23
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cat Sick Blues

Cat Sick Blues

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Graverobbers

Graverobbers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Knife of Ice

Knife of Ice

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Lions Love

Lions Love

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Whole Town's Talking

The Whole Town's Talking

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Death Nurse 2

Death Nurse 2

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★½
Edit this entry  
14
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Graverobbers

Graverobbers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Kate Bush Story: Running Up That Hill

The Kate Bush Story: Running Up That Hill

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Puppet Master 5: The Final Chapter

Puppet Master 5: The Final Chapter

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Abbott and Costello Meet the Killer, Boris Karloff

Abbott and Costello Meet the Killer, Boris Karloff

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry