Sort by

mauvais sang has logged 168 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Eros + Massacre

Eros + Massacre

1969
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
La Ronde

La Ronde

1950
×
★★★★
Edit this entry  
27
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Strike

Strike

1925
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Edit this entry  
25
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ménage

Ménage

1986
×
★★★
Edit this entry  
23
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
Edit this entry  
21
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
20
True Heart Susie

True Heart Susie

1919
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Edit this entry  
15
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Shame

Shame

1968
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1903
×
Edit this entry  
09
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mabel's Strange Predicament

Mabel's Strange Predicament

1914
×
Edit this entry  
08
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Edit this entry  
07
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Edit this entry  
06
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge

Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge

1924
×
★★★★
Edit this entry  
30
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Edit this entry  
25
Kid Auto Races at Venice

Kid Auto Races at Venice

1914
×
★★★
Edit this entry  
24
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Lucky Dog

The Lucky Dog

1921
×
★★★
Edit this entry  
23
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry