Sort by

Luana has logged 264 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Is Blind

Love Is Blind

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
After Before

After Before

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Footloose

Footloose

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Spirit: Stallion of the Cimarron

Spirit: Stallion of the Cimarron

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Policeman

My Policeman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Barbie as the Island Princess

Barbie as the Island Princess

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Valkyrie

Valkyrie

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Red Sea Diving Resort

The Red Sea Diving Resort

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Salomé

Salomé

2013
×
Read the review Edit this entry  
28
Exploring 'The Tree of Life'

Exploring 'The Tree of Life'

2011
×
Edit this entry  
28
Interstellar: Nolan's Odyssey

Interstellar: Nolan's Odyssey

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry