• After Yang

    After Yang

    ★★★★

    “What the caterpillar calls "the end" the rest of the world calls a butterfly.”

    After Yang is a sincere look at what it means to be a family, to be loved, and the struggle of losing someone close to you - even if (in this case) it is an AI. And it strikes all the right chords for me. Leaning on rating it 4.5 but I will keep it at a 4 for now. A24 is on a real heater this year.…

  • The Hurt Locker

    The Hurt Locker

    ★★★½

    “The rush of battle is often a potent and lethal addiction, for war is a drug.”

    This was extremely tense and all the defusing/combat scenes were extremely well done and enjoyable, but emotionally I thought it fell pretty flat. Not for lack of trying on the actors parts, though - Renner and Mackie were very good.

    It’s always fun (and funny) to go back and see what the Academy thought was the best film of the year, especially when it’s very clearly not. Good film but I’d rather watch Zero Dark Thirty.

  • Shithouse

    Shithouse

    ★★★★½

    “You’re like the girl from 13 going on 30.”

    Coming of age movies are just the best! Love love loved this so much. The, for lack of better words, “before trilogy” style of storytelling with the walking and talking has really grown on me.

    Shithouse is a film with actors who knock it out of the park while also containing a baseball scene. Coincidence? Definitely.
    They had to, anyway, or else this probably would’ve sucked. The perfect amount of awkwardness.…

  • Bodies Bodies Bodies

    Bodies Bodies Bodies

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    “Well I just look like I fuck, you know what I mean? I look like I fuck. And that's the vibe I like to put out there.”

    Sharing a name with a character in a movie always makes it more relatable. Who gave Pete Davidson a black eye and professed love to his girlfriend with him in the room? Why yes, that would be me. Showing up fashionably late? You already know. 

    The ending was pretty funny but also kind of disappointing. But then again I wasn’t taking this movie too seriously. I’ll never watch this again but considering my expectations for it, it was decent.

  • Bullet Train

    Bullet Train

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    “First his wife, now his son. That’s a lot of white death.”

    They call it Bullet Train not because they’re on a bullet train, but because everything comes at you like a FUCKING bullet train. Like no chance to fucking breathe. And I enjoyed the ever living shit out of it. It was hilarious and action packed.

    Best part is that Lemons, Tangerines and Thomas the fucking Tank Engine prevail. Loved the Magic Mike cameo. Oh and this is the best water bottle ad of all time. Now that’s what I call some great facking entertainment.

    “Hurt-people hurt people.”

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog

    ★★★★½

    "Deliver my soul from the sword. My darling from the power of the dog."

    This is a truly fascinating film. It's slow, but I was certainly invested in these characters and how they interact, especially with the tension between them. There is "more than meets the eye," as we find out.

    I find The Power of the Dog to be a fresh take on the western genre, at least from the ones I have seen, reinforced with some remarkable acting…

  • Springsteen On Broadway

    Springsteen On Broadway

    ★★★★½

    Nothing quite like some late night live Bruce Springsteen storytelling to evoke thought and emotion.

    Now this was amazing - an intimate one man show that was truly fantastic, but if I’m gonna watch Bruce tell stories and be in concert, I’m going with Western Stars all the way (it also helps that it’s probably my favourite album of his.) But I’m still glad I watched this.

  • Before Midnight

    Before Midnight

    ★★★★★

    “I fucked up my whole life because of the way you sing.”

    Perfect ending! My favourite of the bunch for sure. Who knew that walking and talking would turn out to be one of cinemas greatest trilogies? This one felt so real. Fuck man. So good.

  • Nope

    Nope

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    “Nobody fucks with Haywood, bitch!”

    - my god Jordan Peele, he is way too humble cause what he made here is something seriously special.
    - there are some scenes in this that are gonna stick with me 
    - dragged my younger brother with me and he loved it
    - steven yuen in a red suit and cowboy hat 🤩 ….. oh my fucking god😨
    - never gonna look at clouds the same way
    - when OJ did the “eyes on…

  • Short Term 12

    Short Term 12

    ★★★★★

    “Here we go.”

    wow… I’m speechless. 😭🥺 
    what a beautifully “raw” film.
    and wow, Brie Larsen, John Gallagher Jr, Lakieth Stanfield, Kaitlyn Dever. Absolute powerhouse performances. Truly a 2013 gem from Cretton.

    (Brie should’ve got an Oscar for this too.)

  • John Mulaney: The Comeback Kid

    John Mulaney: The Comeback Kid

    ★★★★★

    “Anyone who’s seen my dick and met my parents needs to die. I can’t have them roaming around.”

    I was not vibing with this at first but boy did that change very quickly.  And I’m glad that I watched The Fugitive before John’s specials cause wow I absolutely loved those bits. He’s pretty darn funny.

  • The Fast and the Furious

    The Fast and the Furious

    ★★½

    “I owe you a ten second car.”

    corny ass movie, corny ass characters. but it be fun though. can’t knock it for that. turn off the brain typa movie. cool looking cars too. and why was vin diesel actually kinda, semi decent? idk. It is my first time seeing this, so I guess it was cool to see where all the mind numbing-ness began. 🤷‍♂️