maxdaweber has logged 160 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Vice

Vice

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Venom

Venom

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Dope

Dope

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
District 9

District 9

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Roma

Roma

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Meru

Meru

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Other People

Other People

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Night School

Night School

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Slice

Slice

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The After Party

The After Party

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Meg

The Meg

2018
×
★½
Read the review Edit this entry