RSS feed for maxdew
  • Captain Marvel

    Captain Marvel

    ★★

    Brie Larson runs funny.

  • Herbie Fully Loaded

    Herbie Fully Loaded

    ★★★

    I rewatched it.
    The soundtrack slaps pretty hard.
    Herbie is an icon.
    it does stuff right
    Michael Keaton
    Justin Long's character is pretty funny.

    Std. Disney stuff really.

  • Ocean's Eleven

    Ocean's Eleven

    ★★★★★

    This movie does weird things with time.
    the first 25 minutes feels like five and the last 45 is one roller coaster that doesn't take a break.

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

    I spent literal months trying to see this with someone.
    I was not disappointed.

  • Rocketman

    Rocketman

    ★★★★

    I mean... Its phenomenal.
    Its everything it should be.

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I grew up on the Raimi movies.
    This is better.
    I cried in this, not like in a sad scene, nope, a little scene in the third act on a plane. Now a part of that is the overall power of the MCU to create grander narratives, but this movie is incredibly strong.

    Now, I might be looking at this very selectively BUT... Does anyone else see parallels between this and Iron Man 2?

    Sins of the father, type stuff?
    Having to invent something new for the final fight?
    Setting up major points for the future of the universe?
    No? Just me?

  • C'était un rendez-vous

    C'était un rendez-vous

    ★★★★

    vrooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooom
    vvrooooooooooooooooooooooommmm vrooooooooooooooom

  • Cruise

    Cruise

    ★★

    Remember "We Are Your Friends" ?

    Yeah, like that.
    BUT Emily Ratajkowski acts better and everything else just isn't as good.

  • Danger One

    Danger One

    ★★

    This movie was great in most ways.
    But it just doesn't work out due to the plot.

  • Vice

    Vice

    ★★

    I really really reallllllly wanted to like this.
    Christian Bale really is great but the rest of the movie... underwhelming as all hell.





    Calling yourself out at the end doesn't make you cool.

  • Bohemian Rhapsody

    Bohemian Rhapsody

    I don't have anything against Malek, but he was the wrong choice.
    The writing is boring.
    It tries to be clever but just succeeds in feeling like its insecure about being a Queen movie.
    No one ages a single day.
    Jim Hutton felt shoehorned in.
    Live Aid was just cringey
    The pacing just kind of felt off.
    Felt empty emotionally.

  • We Are Your Friends

    We Are Your Friends

    ★★★½

    This movie does a lot right. But not enough to be a great movie.
    Most of the main cast feels really at home in the characters. Wes Bentley, Zac Efron and Jon Bernthal are all great, which means that the place where the main cast falls down is unfortunately with Emily Ratajkowski, it feels like shes delivering most of her lines 3 hours later and in a different room.
    Otherwise this movie is a somewhat interesting coming of age movie…