Maximiliano has logged 226 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
30
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
Edit this entry  
15
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★
Edit this entry  
04
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Edit this entry  
01
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
Edit this entry  
29
The Report

The Report

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
25
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Edit this entry  
25
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Edit this entry  
18
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Edit this entry  
07
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
28
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry