Max has logged 13 entries for films during November 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Che: Part Two

Che: Part Two

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Interiors

Interiors

1978
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Che: Part One

Che: Part One

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Edit this entry  
15
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
14
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
Edit this entry  
09
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
Read the review Edit this entry  
01
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry