Sort by

WizardMaster | MaxSargent has logged 74 entries for films during November 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★½
Edit this entry  
28
Geostorm

Geostorm

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Big City

The Big City

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Girl Chewing Gum

The Girl Chewing Gum

1976
×
★★★½
Edit this entry  
27
Night Mail

Night Mail

1936
×
★★★
Edit this entry  
26
Charulata

Charulata

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Five Dolls for an August Moon

Five Dolls for an August Moon

1970
×
★★★½
Edit this entry  
25
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
25
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
23
XX

XX

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Baron Blood

Baron Blood

1972
×
★★★
Edit this entry  
22
American Assassin

American Assassin

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★
Edit this entry  
20
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Mutilator

The Mutilator

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Peter and Ben

Peter and Ben

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Demons

Demons

1985
×
★★★★
Edit this entry  
18
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
18
El sur

El sur

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Transfiguration

The Transfiguration

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★
Edit this entry  
14
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cœur fidèle

Cœur fidèle

1923
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★★
Edit this entry  
13
Crank

Crank

2006
×
★★★
Edit this entry  
13
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Coal Face

Coal Face

1935
×
★★★
Edit this entry  
13
Tehran Is the Capital of Iran

Tehran Is the Capital of Iran

1966
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mindhorn

Mindhorn

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Wind River

Wind River

2017
×
★★★
Edit this entry