• Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★½

  • Top Gun: Maverick

    ★★★★½

  • The Northman

    ★★★

  • Apollo 10½: A Space Age Childhood

    ★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • The Batman

    ★★★½

  • Turning Red

    ★★★½

  • Cha Cha Real Smooth

    ★★★★

  • Dual

    ★★★

  • Master

    ★★

  • A Love Song

    ★★★★

  • When You Finish Saving the World

    ★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★

  • West Side Story

    ★★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★★

  • The Beatles: Get Back

    ★★★★★

  • All Too Well: The Short Film

    ★★½

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★

  • Encanto

    ★★★★

  • Eternals

    ★½

  • Antlers

    ★½

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

  • Midnight Mass

    ★★★½

  • Last Night in Soho

    ★★★★

  • Dune

    ★★★½

  • Cinderella

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • C'mon C'mon

    ★★★★

  • Malignant

    ★★★½

  • Jacuzzi

    ★★★★½

  • Candyman

    ★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

  • Free Guy

  • The Green Knight

    ★★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★½

  • Pig

    ★★★★

  • Red Rocket

    ★★★★★

  • Titane

    ★★★★½

  • Lamb

    ★★½

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Drive My Car

    ★★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★★

  • After Yang

    ★★★★½

  • The Velvet Underground

  • Black Widow

    ★★½

  • Annette

    ★★★½

  • Luca

    ★★★★½

  • In the Heights

    ★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Cruella

  • just think about it

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★½

  • Mortal Kombat

    ★½

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★½

  • Petite Maman

    ★★★★★

  • Noah & Annie

    ★★★★★

  • The Map of Tiny Perfect Things

  • Prisoners of the Ghostland

    ★★★

  • The Sparks Brothers

  • Flee

  • WandaVision

    ★½

  • We Can Be Heroes

    ★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

  • Derek DelGaudio's In & of Itself

    ★★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • Psycho Goreman

    ★★★

  • Love and Monsters

    ★★★½

  • Shithouse

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • The Wolf of Snow Hollow