Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tyrannosaur

Tyrannosaur

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It's a Sin

It's a Sin

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Who: The Day of the Doctor

Doctor Who: The Day of the Doctor

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Doctor Who: The Snowmen

Doctor Who: The Snowmen

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Vaya

Vaya

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Easy A

Easy A

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Doctor Who: Voyage of the Damned

Doctor Who: Voyage of the Damned

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Doctor Who: The Runaway Bride

Doctor Who: The Runaway Bride

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Covenant

The Covenant

2006
×
Edit this entry  
20
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Northman

The Northman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Once a Thief

Once a Thief

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Reprise

Reprise

2006
×
★★★★
Edit this entry