• Friday the 13th

    Friday the 13th

    ★★★

    She takes a long time to defeat the gil

  • A Brighter Summer Day

    A Brighter Summer Day

    ★★★★★

    Literally have never felt a more visceral sense of dread than during that climax. Thought the whole theatre could hear my heart pounding.

  • Glass Onion: A Knives Out Mystery

    Glass Onion: A Knives Out Mystery

    ★★★★

    i want a spinoff about the crypto-kids

  • The Princess Diaries

    The Princess Diaries

    ★★★

    they left the cat in the trunk!!

  • What If

    What If

    ★★★

    What's this 90s rom com doing in 2013?

    Also, the fact that Adam Driver and Daniel Radcliffe have scenes together is my favorite character thing ever.

  • Vicky Cristina Barcelona

    Vicky Cristina Barcelona

    ★★★★

    Woody Allen movies without a Woody Allen self insert are so much better! Penelope Cruz steals the movie.

  • Happy-Go-Lucky

    Happy-Go-Lucky

    ★★★★★

    been a long time since I've been so enraptured by a movie. so full of life in every moment.

  • The Banshees of Inisherin

    The Banshees of Inisherin

    ★★★★½

    Hell really freckin is other people.

  • The Howling

    The Howling

    ★★★★

    In such great control of it's tone the whole way through. Equal parts thought provoking and campy.

    Marathon movie 1/5

  • Scream

    Scream

    ★★★★

    not as much screaming as i would have liked.

  • Yi Yi

    Yi Yi

    ★★★★★

    one of those movies that's just kinda about everything. literally everyone in the theatre cried at that last scene.

  • Broadcast News

    Broadcast News

    ★★★★★

    i was executive producer of my high school's morning show. unfortunately, it was not like this.

    is this the best rom-com ever made??