Sort by

maxsolaris has logged 99 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
09
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
Edit this entry  
04
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Orphan

Orphan

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
20
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★½
Edit this entry  
12
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
09
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★★
Edit this entry  
08
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Deadly Sweet

Deadly Sweet

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry