RSS feed for Max(ine) the Movie Person
  • The Old Guard

    ★★★½

  • Coming Out

    ★★★★★

  • Adventure Time: Distant Lands

    ★★★★½

  • The Outpost

    ★★★

  • A Whisker Away

    ★★★½

  • Moundform

  • Roach

    ★★★★

  • Portrait of a Woman

    ★★★½

  • To The Dusty Sea

    ★★★★½

  • Sura

    ★★★½

  • The Balloon Catcher

    ★★★★

  • Airhead!

    ★★★★

  • 1000 Dreams: Zenti the Invincible

    ★★★½

  • No Body

    ★★★★

  • Naked

    ★★★½

  • Six to Six

    ★★★★

  • I'm Not Feeling Very Well

    ★★★★

  • Night Shift

    ★★★½

  • Unraveled

    ★★★★

  • The Wellspring and the Tower

    ★★★★½

  • The Fire Next Time

    ★★★★

  • Any Instant Whatever

    ★★★★

  • Way of Sylvie

    ★★★★

  • The Piece of Tail in the Mouth of the Snake that Bites Its Own Tail

  • Sous la glace

    ★★★½

  • I'm Here

    ★★★★

  • Milk

    ★★★

  • Jumping Moments

    ★★★½

  • Nausea

    ★★★½

  • Cinema Rex

    ★★★★½

  • Matilda and the Spare Head

    ★★★★½

  • The Eleventh Step

    ★★★½

  • Warm Star

    ★★★★

  • Urban Sphinx

    ★★★★½

  • jù rén

    ★★★★

  • It's All the Salt's Fault

    ★★★★½

  • Only the Seas Live Forever

    ★★★★

  • Up Here, With the White Gods

    ★★★

  • Black Loop

    ★★★½

  • Shall We Talk?

    ★★★★

  • Annah the Javanese Girl

    ★★★★

  • Black

    ★★★½

  • My Dear Lover

  • Dune

  • Collapsing Mies

  • Aquamarine

    ★★★

  • Snow Dust

    ★★★½

  • Yo

    ★★½

  • Ghosts

    ★★★★

  • Friend of a Friend

    ★★★★

  • Average Happiness

    ★★★½

  • The Zillas Have a Picnic

    ★★½

  • The Shoreline

    ★★★★

  • Homeless Home

    ★★★★

  • 10 000 Ugly Inkblots

    ★★★

  • Carrousel

    ★★★★

  • Bela

    ★½

  • Altötting

    ★★★½

  • Empty Places

    ★★★★

  • Beyond Noh

    ★★★★

  • The Town

    ★★½

  • Happiness

    ★★½

  • Urban Goat

    ★★★★

  • Time o´ the Signs

    ★★

  • Murder in the Cathedral

    ★★★

  • The Friends

    ★★★½

  • Observe and Reverse

    ★★★★

  • My Exercise

    ★★★½

  • True North

    ★★★★

  • Nahuel and the Magic Book

    ★★½

  • My Favorite War

    ★★★½

  • Accidental Luxuriance of the Translucent Watery Rebus

    ★★★★½