RSS feed for Max(ine) the Movie Person

Max(ine) the Movie Person has logged 66 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Summer Camp Island

Summer Camp Island

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zathura: A Space Adventure

Zathura: A Space Adventure

2005
×
★★★½
Edit this entry  
03
Ferdinand

Ferdinand

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Square

The Square

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Downsizing

Downsizing

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Brony Tale

A Brony Tale

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kuso

Kuso

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
CyberWorld

CyberWorld

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tom and Jerry: Willy Wonka and the Chocolate Factory

Tom and Jerry: Willy Wonka and the Chocolate Factory

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
07
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Okja

Okja

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Smurfs: The Lost Village

Smurfs: The Lost Village

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Walking Out

Walking Out

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lucia, Before and After

Lucia, Before and After

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Beatriz at Dinner

Beatriz at Dinner

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Discovery

The Discovery

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Team Foxcatcher

Team Foxcatcher

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Colossal

Colossal

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Hounds of Love

Hounds of Love

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Beast of Hollow Mountain

The Beast of Hollow Mountain

1956
×
Read the review Edit this entry  
05
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★★½
Edit this entry  
25
Homo Sapiens

Homo Sapiens

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
Read the review Edit this entry