RSS feed for Max(ine) the Movie Person

Max(ine) the Movie Person has logged 537 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
The Outpost

The Outpost

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Becky

Becky

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Relic

Relic

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fanny Lye Deliver'd

Fanny Lye Deliver'd

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Justin and the Knights of Valour

Justin and the Knights of Valour

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Quest for Camelot

Quest for Camelot

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Bit

Bit

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Diane

Diane

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
You Don't Nomi

You Don't Nomi

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Driveways

Driveways

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Whose Streets?

Whose Streets?

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
8½

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
05
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Return of Killer Bean

The Return of Killer Bean

2020
×
Edit this entry  
03
Family Romance, LLC

Family Romance, LLC

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Bad Trip

Bad Trip

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
3 Brothers: Radio Raheem, Eric Garner and George Floyd

3 Brothers: Radio Raheem, Eric Garner and George Floyd

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Old Man - The Movie

The Old Man - The Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27

"Coming Out" - a stop motion short about a trans kid

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Airship of Unknown Direction

Airship of Unknown Direction

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Tent 113, Idomèni

Tent 113, Idomèni

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Puppy Love

Puppy Love

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Moundform

Moundform

2020
×
Edit this entry  
27
Roach

Roach

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Portrait of a Woman

Portrait of a Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
To The Dusty Sea

To The Dusty Sea

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Sura

Sura

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Pile

Pile

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Balloon Catcher

The Balloon Catcher

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Airhead!

Airhead!

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
1000 Dreams: Zenti the Invincible

1000 Dreams: Zenti the Invincible

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Such a Beautiful Town

Such a Beautiful Town

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Adventure Time: Distant Lands

Adventure Time: Distant Lands

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
No Body

No Body

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Naked

Naked

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dogs

Dogs

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Better

Better

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Six to Six

Six to Six

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mate

Mate

2019
×
★★★½
Edit this entry