RSS feed for Max(ine) the Movie Person

Max(ine) the Movie Person has logged 259 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
3 Brothers: Radio Raheem, Eric Garner and George Floyd

3 Brothers: Radio Raheem, Eric Garner and George Floyd

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Old Man - The Movie

The Old Man - The Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Coming Out

Coming Out

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Airship of Unknown Direction

Airship of Unknown Direction

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Tent 113, Idomèni

Tent 113, Idomèni

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Puppy Love

Puppy Love

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Moundform

Moundform

2020
×
Edit this entry  
27
Roach

Roach

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Portrait of a Woman

Portrait of a Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
To The Dusty Sea

To The Dusty Sea

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Sura

Sura

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Pile

Pile

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Balloon Catcher

The Balloon Catcher

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Airhead!

Airhead!

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
1000 Dreams: Zenti the Invincible

1000 Dreams: Zenti the Invincible

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Such a Beautiful Town

Such a Beautiful Town

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Adventure Time: Distant Lands

Adventure Time: Distant Lands

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
No Body

No Body

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Naked

Naked

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dogs

Dogs

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Better

Better

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Six to Six

Six to Six

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mate

Mate

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Shergar

Shergar

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Inès

Inès

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
I'm Not Feeling Very Well

I'm Not Feeling Very Well

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
It Wasn't the Right Mountain, Mohammad

It Wasn't the Right Mountain, Mohammad

2020
×
Edit this entry  
26
Night Shift

Night Shift

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Unraveled

Unraveled

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Fox & the Pigeon

The Fox & the Pigeon

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
100000 Acres of Pine

100000 Acres of Pine

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Wellspring and the Tower

The Wellspring and the Tower

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The End

The End

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
eadem cutis: the same skin

eadem cutis: the same skin

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
There Were Four of Us

There Were Four of Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Catgot

Catgot

2019
×
★½
Edit this entry  
26
The Fire Next Time

The Fire Next Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Any Instant Whatever

Any Instant Whatever

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Way of Sylvie

Way of Sylvie

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Piece of Tail in the Mouth of the Snake that Bites Its Own Tail

The Piece of Tail in the Mouth of the Snake that Bites Its Own Tail

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Inside Me

Inside Me

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
3 Minutes to Live

3 Minutes to Live

2019
×
★★
Edit this entry  
26
The Next Few Months

The Next Few Months

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Sous la glace

Sous la glace

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
I'm Here

I'm Here

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Milk

Milk

2020
×
★★★
Edit this entry