RSS feed for paul

paul has logged 111 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Post

The Post

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Roger Waters: The Wall

Roger Waters: The Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Little Drummer Girl

The Little Drummer Girl

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Yellow Rolls-Royce

The Yellow Rolls-Royce

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Seven-Per-Cent Solution

The Seven-Per-Cent Solution

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Longest Day

The Longest Day

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jane Fonda in Five Acts

Jane Fonda in Five Acts

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Brass Bottle

The Brass Bottle

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Julieta

Julieta

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Norman: The Moderate Rise and Tragic Fall of a New York Fixer

Norman: The Moderate Rise and Tragic Fall of a New York Fixer

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Doctor Detroit

Doctor Detroit

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Okja

Okja

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ferdinand

Ferdinand

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fist Fight

Fist Fight

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
LBJ

LBJ

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry