RSS feed for paul
  • Deadpool 2

    Deadpool 2

    ★★★

    Just like the first film, this 2nd offering is filled with pop culture and film references, wise cracks, breaking the fourth wall, irreverence, silliness and an overriding self awareness that truly wears thin after awhile – like watching a series of comedy sketches back to back to back – there's only so much you can take before the edge wears off.

    Not saying that there aren't some very funny moments, like Deadpool autographing a hat, signing it Ryan Reynolds (actor…

  • Hell or High Water

    Hell or High Water

    ★★★★

    A beautifully filmed story that has you rooting for two brothers, one of which we really should not be rooting for, that's the beauty of this film that received Oscar noms for Best Picture, Best Supporting Actor (Jeff Bridges who is, as usual, terrific) and best Screenplay (by Taylor Sheridan, the writer/director of Wind River).

    This is far deeper than just a criminal, recently released from prison, and his down on his luck younger brother. It shows a west Texas…

  • Molly's Game

    Molly's Game

    ★★★★

    Engaging, entertaining and engrossing, this film, based on the book by Molly herself, soars with a smart screenplay and fine direction by Aaron Sorkin, who lets Jessica Chastain, Idris Alba and Keven Costner deliver his script with aplomb.

    The film tells the story of a driven young woman who was a top skier derailed by a quirk of fate. Undeterred, she takes some time before entering college and falls into a world of high stakes poker; a world filled with…

  • Toy Story 3

    Toy Story 3

    ★★★★★

    As good as it gets – this 3rd entry takes animation, art direction and imagination up a notch, and that's saying something as the first two films were also terrific.

    From the wonderful opening sequence of the toys enacting a child's imagination (similar to The Legos Movie in that regard) the film pulls at the heartstrings as the now adult Andy prepares for college and must decide what to do with the toys he has loved but outgrown. It touches…

  • Incredibles 2

    Incredibles 2

    ★★★★½

    Pixar strikes again! I don't know how they manage to plug into the cultural zeitgeist but, while keeping everything lively, they also injected enough human moments, with superheroes dealing with mundane, everyday stuff. That it all works oh so very well is amazing. I never though that a film where a baby plays a prominent role would be so damned funny, but there it is.

    Of course Writer/Director Brad Bird has a ton to do with this (and gee, he…

  • 20 Feet from Stardom

    20 Feet from Stardom

    ★★★★½

    Winner of the Best Documentary Oscar for 2114 this is one that deserves the honor in spades, as there are so many revelations to be had in telling the story of several legendary back up singers, from Darlene Love, The Waters and Mary Clinton, to the amazing Lisa Fischer.

    The film examines, though talking heads and their own stories, what makes a back up singer tick – how they could be so close to the musicians getting all the stardom,…

  • The Skeleton Twins

    The Skeleton Twins

    ★★★

    Featuring two SNL alumni, this film, written and directed by Craig Johnson relies on cinematic conventions too often, but there's no denying the fine acting chops by both Kristen Wiig and Bill Hader, and the film sparkles when they are left to improvise (as during the funny sequence at the dentist office where they both are high on nitrus.

    That the story almost feels too rote in spite of Wiig and Hader's efforts is a shame, as it too often…

  • Ant-Man and the Wasp

    Ant-Man and the Wasp

    ★★★½

    CGI Overload – yep, it's pretty darned amazing what is presented on screen nowadays, but after awhile your eyes kind of glaze over and the wonder of it all goes right by you.

    It's like Star Wars – that first scene in the first film was such a mind blower – and yet, while so many advances have been made, after the 2nd film the wow effect just wasn't there anymore.

    So now we come to Ant Man and The…

  • Brexit: The Uncivil War

    Brexit: The Uncivil War

    ★★★½

    Based upon interpretations, opinions from political and sociological experts, this tale of the manipulations leading up to the historic referendum vote in which the UK decided, by a scant 1 million votes, to leave the EU is fascinating even when bending the rules.

    At the center is Benedict Cumberbatch playing a socio/political expert hired by a consortium of gents hankering for British independence (mostly for their own gain).

    Dominic Cummings (Cumberbatch) while seemingly invested in the cause, appears to be…

  • Victoria & Abdul

    Victoria & Abdul

    ★★★½

    You can expect a certain level of professionalism in any Stephen Frears film, and this is no exception. Well paced, well shot, with an Oscar nomination for best costumes and hair style, this, as the film tells you at the beginning, “is based upon true events (mostly)”.

    So, I'm a sucker for period pieces and historical fiction, so this is right up my alley, and it doesn't hurt that Dame Judi Dench plays Queen Victoria in her late years (amazing…

  • Wind River

    Wind River

    ★★★★½

    With a screenplay as bleak and unforgiving as the vast Wyoming territory of the title, Wind River slowly unravels not only a murder mystery, but the tale of a broken man who has lived these lands all his life, as well as exploring the ethos of hard men in a hard land and the native tribes who endure and somehow seem all the more noble for it.

    Writer/Director Taylor Sheridan of Sicarrio fame has put together a film that, while…

  • The Leisure Seeker

    The Leisure Seeker

    ★★★

    Director Paolo Virzi had quite a task at hand – translate a novel where almost all the action takes place aboard the titular recreational vehicle, between two senior citizens, one of whom is suffering from Alzheimer's.

    I imagine that in the novel quite a bit of the dialog, especially that of the female character, were actually thoughts that she never verbalized to her husband – so, to make them spoken here often seemed almost cruel; though I can certainly sympathize…