maxwellparky has logged 150 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1973
×
Edit this entry  
05
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★½
Edit this entry  
02
Sisters

Sisters

1972
×
★★★
Edit this entry  
20
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pig

Pig

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
Edit this entry  
23
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
Edit this entry  
15
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★
Edit this entry  
02
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Edit this entry  
27
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★½
Edit this entry  
23
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★½
Edit this entry  
12
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
Edit this entry  
12
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Edit this entry  
06
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
Edit this entry  
30
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Edit this entry  
27
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Edit this entry  
19
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
Read prior review Edit this entry  
17
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
Read prior review Edit this entry  
10
Network

Network

1976
×
★★★
Edit this entry  
10
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Curb Dance

Curb Dance

2011
×
Edit this entry  
08
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
Edit this entry  
06
Work

Work

2010
×
Edit this entry