daìse has logged 38 entries for films during September 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Adrift

Adrift

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Whiskey Tango Foxtrot

Whiskey Tango Foxtrot

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Corrina, Corrina

Corrina, Corrina

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dear White People

Dear White People

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Next Gen

Next Gen

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Resistance Banker

The Resistance Banker

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Industrial Light & Magic: Creating the Impossible

Industrial Light & Magic: Creating the Impossible

2010
×
Edit this entry  
09
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★
Edit this entry  
07
Mr Hublot

Mr Hublot

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bear Story

Bear Story

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
La luna

La luna

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Kinematograph

The Kinematograph

2009
×
★★★
Edit this entry  
07
The Bank

The Bank

1915
×
★★★½
Edit this entry  
07
Love at First Dance

Love at First Dance

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Wedding March 4: Something Old, Something New

Wedding March 4: Something Old, Something New

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
My Favorite Wedding

My Favorite Wedding

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Pharaoh

Pharaoh

2018
×
Edit this entry  
04
Dear Alice

Dear Alice

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Wishgranter

The Wishgranter

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Interview

Interview

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
Tsunami

Tsunami

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fibers

Fibers

2015
×
Edit this entry  
03
City of Memories

City of Memories

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Bacchus

Bacchus

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Dark Dark Woods

Dark Dark Woods

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cursed

Cursed

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Love on Safari

Love on Safari

2018
×
Edit this entry  
02
The Sweetest Heart

The Sweetest Heart

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
What Dreams May Come

What Dreams May Come

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry