Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Evan Almighty

Evan Almighty

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Starving Games

The Starving Games

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Want You Back

I Want You Back

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rio 2

Rio 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Heat

The Heat

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
No Men Beyond This Point

No Men Beyond This Point

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Heathers

Heathers

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dolittle

Dolittle

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
V/H/S

V/H/S

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Permanent

Permanent

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Deep House

The Deep House

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Time Freak

Time Freak

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
How It Ends

How It Ends

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Baby Mama

Baby Mama

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cars

Cars

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Onward

Onward

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Astro Boy

Astro Boy

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry