• BLACKPINK: Light Up the Sky

    ★★★★

  • American Murder: The Family Next Door

    ★★½

  • Host

    ★★★★

  • #Alive

    ★★★★

  • Bulbbul

    ★★★★

  • The Half of It

    ★★

  • Suki

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★

  • Ready or Not

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Lorena

    ★★★★

  • Horror Noire: A History of Black Horror

    ★★★★

  • The Perfection

    ★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★½

  • Sharp Objects

    ★★★★★

  • Dear Ex

    ★★★★½

  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

    ★★★

  • Hereditary

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

  • Eighth Grade

  • One Cut of the Dead

    ★★★½

  • Happy Death Day

    ★★★

  • Thoroughbreds

    ★★★½

  • Novitiate

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★

  • Lights Out

    ★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • The Wailing

  • Tag

  • Inside Out

    ★★★½

  • The Invitation

    ½

  • The Final Girls

    ★★★★½

  • The Lazarus Effect

  • The Witch

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • The Taking of Deborah Logan

    ★★½

  • The Theory of Everything

  • Nightcrawler

  • It Follows

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • The Voices

    ★★

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★★

  • Lights Out

    ★★★★

  • Queen

    ★★★★

  • Pitch Perfect

    ★★★

  • The Hunger Games

    ★★★

  • Sinister

    ★★½

  • Kahaani

    ★★★★

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★

  • Contagion

    ★★★

  • Zindagi Na Milegi Dobara

    ★★★★★

  • Super 8

    ★★★½

  • Insidious

  • Easy A

    ★★★★

  • Black Swan

    ★★★½

  • Avatar

  • The Princess and the Frog

  • Wake Up Sid

    ★★★★

  • Jennifer's Body

    ★★★

  • The Collector

  • Drag Me to Hell

    ★★

  • Paranormal Activity

  • Bridge to Terabithia

    ★★★

  • Stranger Than Fiction

    ★★★

  • John Tucker Must Die

  • The Devil Wears Prada

    ★★★★½

  • Pride & Prejudice

    ★★★★★

  • Red Eye

    ★★★★

  • The Incredibles

    ★★★★