• Pride & Prejudice

    ★★★★★

  • Red Eye

    ★★★★

  • The Incredibles

    ★★★★

  • Mean Girls

    ★★★½

  • 50 First Dates

  • One Missed Call

    ★★★

  • Freaky Friday

  • A Tale of Two Sisters

    ★★★★½

  • Finding Nemo

  • Holes

  • Signs

    ★★★★

  • Lilo & Stitch

  • Panic Room

    ★★★½

  • A Walk to Remember

    ★★★

  • The Princess Diaries

  • Shrek

  • Battle Royale

    ★★★★½

  • Ginger Snaps

    ★★★★

  • Scary Movie

  • Final Destination

    ★★★½

  • Sleepy Hollow

    ★★★★½

  • Audition

    ★★★★

  • Stigmata

    ★½

  • Urban Legend

    ★★½

  • Scooby-Doo on Zombie Island

    ★★★★

  • The Parent Trap

  • Disturbing Behavior

    ★★★

  • Mulan

  • Perfect Blue

    ★★★★

  • The Craft

    ★★★½

  • Jumanji

    ★★★★½

  • Clueless

  • Rebels of the Neon God

    ★★★★

  • Dracula

    ★★★★½

  • Candyman

    ★★★½

  • Strictly Ballroom

  • Raise the Red Lantern

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • When Harry Met Sally...

    ★★★½

  • Heathers

    ★★★★

  • The Breakfast Club

  • Poltergeist

    ★★

  • The Evil Dead

    ★★

  • Carrie

    ★★★★½

  • The Wicker Man

  • Demons