Matt has logged 103 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bright

Bright

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Wonder

Wonder

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
How to Build a Time Machine

How to Build a Time Machine

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Geostorm

Geostorm

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
Edit this entry  
15
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
American Made

American Made

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Last Man Standing

Last Man Standing

1996
×
★★
Edit this entry  
27
Fort Worth

Fort Worth

1951
×
★★★
Edit this entry  
24
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Death Note

Death Note

2017
×
★★
Edit this entry  
21
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
United 93

United 93

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sahara

Sahara

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★
Edit this entry  
20
Nerve

Nerve

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
22
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★
Edit this entry  
18
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★★
Edit this entry