Sort by

Michael has logged 426 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
This Is Paris

This Is Paris

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pledge This!

Pledge This!

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wild Style

Wild Style

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
She Found Now

She Found Now

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Possessor

Possessor

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gerry

Gerry

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★½
Edit this entry  
29
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Film Socialisme

Film Socialisme

2010
×
Read the review Edit this entry  
19
American Wedding

American Wedding

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Crimes of Passion

Crimes of Passion

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Marci X

Marci X

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry