Sort by

Michael has logged 47 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Magic Christian

The Magic Christian

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Time After Time

Time After Time

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
All Dogs Go to Heaven

All Dogs Go to Heaven

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Volver

Volver

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Melancholia

Melancholia

2011
×
Read the review Edit this entry  
20
Dick

Dick

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Going Overboard

Going Overboard

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sweet Movie

Sweet Movie

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Crossroads

Crossroads

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Go

Go

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Portrait of a Chimera

Portrait of a Chimera

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Other People

Other People

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Freaked

Freaked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cool World

Cool World

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry