• An American Werewolf in Paris

    An American Werewolf in Paris

    ★★★★½

    Up there as one of the most free films I have ever seen. It's so zany, in your face and so weirdly comedic that I just fell head over heels for this in every measure. It takes all the vile aspects of the original and repurposes them into something constructive, always believing in the strength of humanity to deliver us from damnation (nothing like the defeatist OG which is like "aw dude you gotta die, your doomed there's nothing you…

  • Elvis

    Elvis

    ★★★★★

    Did you know there's a kind of bird that doesn't have any legs? It can't land on nothing it lives it's whole life on the wing. When it gets tired it spreads it's wings and sleeps on the wind. If it ever does land even but one time....so it dies

  • TRON: Legacy

    TRON: Legacy

    ★★★★★

    Audibly exclaimed "this is art" several times. This might have my favorite ending ever, so magical and left me starry eyed. This rocked my world when I was eleven and it still rocks my world (even harder) now (awe inspiring to the max). As a thembo near twenty three something that really means alot.

  • Y Tu Mamá También

    Y Tu Mamá También

    ★★★

    Great now I can bring up this at the dinner table instead of American Pie. No more judgemental stares, now i can stand on the same ground as my peers and appreciate elevated hetero frat boi cinema, Thanks Cuarón!

  • Xanadu

    Xanadu

    ★★★★★

    Olivia you delivered unspeakable beauty, your music, this film, the gifts you gave to the world only come around once in a lifetime and you dropped it from the palm of your hand. Watching this felt like I was seeing her essence, her memory and her value as an artist being captured. Makes sense that a film about how art is the cornerstone to the world (and works best without preconceptions, no limited parameters) is the ultimate film about Olivia.…

  • Nope

    Nope

    ★★★★½

    I have kept this no secret and anybody who knows me knows that I am a Goosebumps die hard. Yes the series of a billion books written by Mr. RL Stine, I have recently rekindled my love for it over the past six months or so. I loved them as a kid sure but as an adult? A whole new level of appreciation, it's like I've kept the childhood thrill of reading them with a new found sense of insight…

  • Scorched

    Scorched

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The movie really said only work at a job if your willing to rob, steal and go against all the odds so you can beat the system and emancipate yourself against the onslaught of capitalism (or if not find happiness within yourself and your friend(s) then the long days and nights don't seem so long). This shit really do be for baddies only, file this into the rare category of badassly transcendent.

  • Batman & Robin

    Batman & Robin

    ★★★★★

    Never has a film enlightend my hope and wonder as this has, it's so pure, joyous and owns itself so hard that it suffocates me oh so tenderly. It's to the point where it feels like the only thing that matters in the world and perhaps it is. ITS JUST SO BEAUTIFUL AHHHHHH!

  • Bullet Train

    Bullet Train

    ★★★½

    The logical end point for narrative cool boi fourteen year old cinema, this must be End of Evangelion for plot understanders holy shit.

  • Not Okay

    Not Okay

    ★★★★

    Southland Tales came out fifteen years ago, they rejected it and now bitches wanna be it (probably because we're in a similar position to what people were going through in 2005-2008). If this is how these types of films become normalized and accepted over time then count me on board.

  • Breathless

    Breathless

    ★★★★★

    Could not even imagine the original being better than this, a meeting between the absurd and the poetic, completely deranged and sensitive in equal measure. Two crazy people who shouldn't be together but get together anyway, they should be punished but no that's not the takeaway they love each other despite everything telling them they shouldn't and that's fucking real. Can't believe I went so long without seeing this oh my god.

  • Simply Irresistible

    Simply Irresistible

    ★★★★½

    So a film about a magic crab that essentially rewires the story into a sentimental mode with characters gradually falling under it's spell and in due progress inexplicably discards formalities, constructs and promotes the world into a new era of compassion where surreal happenings at a moments notice and our feelings are literalized as a ballroom dance that transcends all arbitrary rationality (basically you gotta be as hopelessly head over heels as the film is, resistance is futile). Yeah I'm thinking this is a proto Lady in the Water, I said what I said.