Monica Castillo has logged 341 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★
Edit this entry  
30
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Vice

Vice

2018
×
★★
Edit this entry  
24
Sólo con tu pareja

Sólo con tu pareja

1991
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1999
×
★★★
Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
21
78/52

78/52

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Gabriel Iglesias: I'm Sorry for What I Said When I Was Hungry

Gabriel Iglesias: I'm Sorry for What I Said When I Was Hungry

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Cristela Alonzo: Lower Classy

Cristela Alonzo: Lower Classy

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
RBG

RBG

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Boy Meets Girl

Boy Meets Girl

1938
×
★★½
Edit this entry  
16
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Falling Leaves

Falling Leaves

1912
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Algie, the Miner

Algie, the Miner

1912
×
★★★
Edit this entry  
14
Greater Love Hath No Man

Greater Love Hath No Man

1911
×
★★★½
Edit this entry  
14
Tramp Strategy

Tramp Strategy

1911
×
★★½
Edit this entry  
14
Mixed Pets

Mixed Pets

1911
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Letter to Three Wives

A Letter to Three Wives

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Salomé

Salomé

1922
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Bread

Bread

1918
×
★★★
Edit this entry  
09
The Curse of Quon Gwon: When the Far East Mingles with the West

The Curse of Quon Gwon: When the Far East Mingles with the West

1917
×
★★★★½
Edit this entry  
09
When Little Lindy Sang

When Little Lindy Sang

1916
×
★★★★
Edit this entry  
09
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Where Are My Children?

Where Are My Children?

1916
×
★★½
Edit this entry  
08
Mabel's Blunder

Mabel's Blunder

1914
×
★★★★
Edit this entry  
08
Caught in a Cabaret

Caught in a Cabaret

1914
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Hazards of Helen Ep09: The Leap from the Water Tower

The Hazards of Helen Ep09: The Leap from the Water Tower

1915
×
★★★½
Edit this entry  
08
Hypocrites

Hypocrites

1915
×
★★★★
Edit this entry  
08
Suspense.

Suspense.

1913
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Rosary

The Rosary

1913
×
★★★
Edit this entry  
07
The Ocean Waif

The Ocean Waif

1916
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Matrimony's Speed Limit

Matrimony's Speed Limit

1913
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Fool and His Money

A Fool and His Money

1912
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Nona

Nona

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
Edit this entry  
30
The Wagoner

The Wagoner

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Passionate Friends

The Passionate Friends

1949
×
★★★★½
Edit this entry