• Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★★

  • The Northman

    ★★★★½

  • Ambulance

    ★★★★

  • X

    ★★★

  • Apollo 10½: A Space Age Childhood

    ★★★★½

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

  • The Batman

    ★★★★½

  • Uncharted

    ★★½

  • Scream

    ★★★½

  • Jujutsu Kaisen 0

    ★★★★½

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★½

  • Don't Look Up

    ★★½

  • West Side Story

    ★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★½

  • Eternals

    ★★★½

  • No Time to Die

    ★★★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★½

  • The Last Duel

    ★★★★

  • Halloween Kills

    ★½

  • Dune

    ★★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • King Richard

    ★★★★

  • Malignant

    ★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★½

  • Old

    ★★½

  • Pig

    ★★★★

  • Titane

    ★★★½

  • Drive My Car

    ★★★

  • Black Widow

    ★★★½

  • Fear Street: 1994

    ★★★

  • In the Heights

    ★★★★★

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★

  • Mare of Easttown

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • CODA

    ★★★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★½

  • The Little Things

    ★★★

  • WandaVision

    ★★★★

  • Mank

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★½

  • Love and Monsters

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★½

  • Freaky

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • The Devil All the Time

    ★★★

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★★

  • Host

    ★★★★

  • Hamilton

    ★★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • The King of Staten Island

    ★★★

  • Middleditch & Schwartz

    ★★★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • The Father

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • The Night House

    ★★★½

  • Zola

    ★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • Boys State

    ★★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • Watchmen

    ★★★★½