2019

Ryan Ryan’s year to date

Ryan’s highest rated films

  • Reservoir Dogs

    ★★★★★

  • Oldboy

    ★★★★★

  • Sweet Smell of Success

    ★★★★★

  • Predator

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • The Green Mile

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • Ed Wood

    ★★★★★

  • An American Werewolf in London

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • 25th Hour

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 351 Films watched
  • 70.2 Average per month
  • 16.7 Average per week

Milestones

First Film

Personal Shopper

Jan 1

Last Film

Tequila Sunrise

May 19

Genres, Countries & Languages

Drama
203 films
Thriller
146 films
Crime
84 films
Comedy
75 films
Action
62 films
Mystery
57 films
Horror
54 films
Romance
53 films
Sci Fi
49 films
Adventure
23 films
USA
291 films
UK
68 films
France
22 films
Canada
15 films
Germany
15 films
Italy
8 films
Australia
7 films
Spain
6 films
Belgium
5 films
Ireland
4 films
English
346 films
Spanish
29 films
French
23 films
Russian
13 films
German
13 films
Italian
11 films
Korean
5 films
Arabic
4 films
Polish
3 films
Romanian
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 324 Added 907

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Ryan’s most liked review

The War Zone

★★★★

This film will make you feel like you’ve been punched in the stomach.

It’s a great film but I’ll be happy not to watch it again in this lifetime.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Tiptoes
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Limbo

Films watched in 2019

  • Tequila Sunrise
  • Working Girl
  • Fearless
  • Final Analysis
  • In the Name of the Father
  • Exorcist II: The Heretic
  • Hannah and Her Sisters
  • Bug
  • Altered States
  • The Shadow
  • Testament of Youth
  • Scream 4
  • Things We Lost in the Fire
  • Scream 3
  • A Perfect Murder
  • Extreme Measures
  • In the Mouth of Madness
  • Life
  • Straw Dogs
  • So I Married an Axe Murderer
  • The Salton Sea
  • Raising Cain
  • Funny Games
  • Blue Jasmine
  • Office Space
  • Strangers on a Train
  • Repo Man
  • Scream 2
  • The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot
  • Sunshine
  • The Brave
  • Brain Damage
  • A Single Shot
  • The Man Who Haunted Himself
  • Parkland
  • Hot Shots!
  • Chapter 27
  • Reality Bites
  • Twilight Zone: The Movie
  • The Collector
  • Scream
  • Ready to Rumble
  • X-Men: First Class
  • Double Team
  • Eye for an Eye
  • X-Men Origins: Wolverine
  • Little Italy
  • The Backwoods
  • The Aviator
  • The Paperboy
  • Book of Shadows: Blair Witch 2
  • Mysterious Skin
  • Clerks
  • The Quick and the Dead
  • Bill & Ted's Bogus Journey
  • Southpaw
  • Summer of Sam
  • Kill the Messenger
  • The Newton Boys
  • The War of the Roses
  • The Object of My Affection
  • In the Valley of Elah
  • Urban Cowboy
  • White Men Can't Jump
  • Margaret
  • The Killer Inside Me
  • Beyond Borders
  • One Hour Photo
  • Regression
  • Rudderless
  • The Station Agent
  • Bulworth
  • M*A*S*H
  • The Edge
  • 3-Headed Shark Attack
  • The Pallbearer
  • Peacock
  • Juliet, Naked
  • Secret Window
  • Permanent Midnight
  • Trust
  • Swingers
  • Weiner
  • Scoop
  • Disturbing Behavior
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • Straightheads
  • The Hitcher
  • The Rich Man's Wife
  • 44 Inch Chest
  • Overlord
  • Private Parts
  • X-Men: The Last Stand
  • Josie
  • Swimming with Sharks
  • Less than Zero
  • Sliver
  • The Double
  • Big Night
  • Gosford Park
  • Money for Nothing
  • The Krays
  • The Faculty
  • The Happening
  • Rumor Has It...
  • Mona Lisa
  • Bohemian Rhapsody
  • Danny Collins
  • X2
  • Chopper
  • Narc
  • Criminal Law
  • Jagged Edge
  • All the King's Men
  • Reindeer Games
  • Hunter Killer
  • Turbulence
  • Rampart
  • The Way of the Gun
  • The Crossing Guard
  • Broadcast News
  • Hostel
  • The Big Blue
  • Naked Gun 33⅓: The Final Insult
  • Harsh Times
  • How to Get Ahead in Advertising
  • Harry Brown
  • Summer of 84
  • Reservation Road
  • Outlaw
  • Midnight Special
  • The Dirt
  • I Saw the Devil
  • The Piano
  • Mile 22
  • Reservoir Dogs
  • The Party
  • Crimson Tide
  • Vertigo
  • The Counselor
  • Smoke
  • The Weather Man
  • Monster's Ball
  • Taking Lives
  • The Gift
  • Serenity
  • Match Point
  • The Devil's Own
  • Oldboy
  • Triple Frontier
  • Oldboy
  • The Outsider
  • Ladder 49
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Mimic
  • Widows
  • Mallrats
  • Sweet Smell of Success
  • Dredd
  • Bad Match
  • The Recruit
  • Unsane
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Coherence
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • Pieces
  • X-Men
  • The Guilty
  • 10 Rillington Place
  • Predator
  • Fahrenheit 11/9
  • The Boondock Saints
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Kill Your Darlings
  • Against All Odds
  • Ain't Them Bodies Saints
  • The Naked Gun 2½: The Smell of Fear
  • Crimson Peak
  • Planet Terror
  • The Shadow Riders
  • The Trial
  • Factotum
  • War of the Worlds
  • Death Proof
  • High Fidelity
  • The Border
  • Spider
  • Papillon
  • W.
  • Stone
  • The Wicker Man
  • American Animals
  • Cutter's Way
  • Alien Resurrection
  • Alien³
  • Nightwatch
  • Deadfall
  • Easy Rider
  • Fever Pitch
  • Dracula 2000
  • Body Double
  • Starship Troopers
  • Jacob's Ladder
  • Article 99

See all 351

Highly rated films Ryan missed

  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Booksmart
  • Avengers: Endgame
  • Apollo 11
  • The Farewell
  • Horror Noire: A History of Black Horror
  • Pain and Glory
  • Honey Boy

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more