Sort by

Will has logged 352 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★½
Edit this entry  
29
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Dieter Needs to Fly

Little Dieter Needs to Fly

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★★
Edit this entry  
24
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★★
Edit this entry  
23
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Viola

Viola

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★
Edit this entry  
21
The Sleeping Beauty

The Sleeping Beauty

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Alien³

Alien³

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Duel

Duel

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Edit this entry  
19
Film Socialisme

Film Socialisme

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Short Subject

Short Subject

1967
×
★★★
Edit this entry  
07
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
Frank

Frank

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★★
Edit this entry  
30
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
29
I Am Sam

I Am Sam

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
I don't know

I don't know

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Rewind

Rewind

2014
×
★★
Edit this entry  
29
Recurring

Recurring

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dogging

Dogging

2009
×
★★½
Edit this entry  
26
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★★
Edit this entry  
25
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Blissfully Yours

Blissfully Yours

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The 3 Penny Opera

The 3 Penny Opera

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
02
A Brief History of Time

A Brief History of Time

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry