Sort by

simka has logged 139 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Simple Men

Simple Men

1992
×
★★★
Edit this entry  
28
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★
Edit this entry  
16
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
★★★
Edit this entry  
11
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★
Edit this entry  
10
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★
Edit this entry  
06
The Grifters

The Grifters

1990
×
★★★
Edit this entry  
29
Duel

Duel

1971
×
★★★
Edit this entry  
27
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Edit this entry  
22
Trust

Trust

1990
×
★★★
Edit this entry  
20
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★
Edit this entry  
16
Passages

Passages

2023
×
★★★
Edit this entry  
14
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Edit this entry  
04
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★
Edit this entry  
03
Westworld

Westworld

1973
×
★★★
Edit this entry  
02
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★
Edit this entry  
08
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Edit this entry  
04
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Edit this entry  
18
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★
Edit this entry  
11
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★
Edit this entry  
04
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
אחרי

אחרי

2023
×
★★★
Edit this entry  
30
When the Waves Are Gone

When the Waves Are Gone

2022
×
★★★★
Edit this entry  
30
Reality

Reality

2023
×
★★★
Edit this entry  
29
The Big City

The Big City

1963
×
★★★★
Edit this entry  
29
Samsara

Samsara

2023
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Hero

The Hero

1966
×
★★★★
Edit this entry  
28
Afire

Afire

2023
×
★★★
Edit this entry  
28
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★
Edit this entry  
27
Slow

Slow

2023
×
★★★★
Edit this entry  
27
Blackbird Blackbird Blackberry

Blackbird Blackbird Blackberry

2023
×
★★★
Edit this entry  
27
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★
Edit this entry  
27
Disco Boy

Disco Boy

2023
×
★★★
Edit this entry  
26
Anselm

Anselm

2023
×
★★
Edit this entry  
26
Femme

Femme

2023
×
★★★★
Edit this entry  
26
Fallen Leaves

Fallen Leaves

2023
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bitter Money

Bitter Money

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Tótem

Tótem

2023
×
★★★★
Edit this entry  
24
Infinity Pool

Infinity Pool

2023
×
★★★
Edit this entry  
24
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★
Edit this entry  
24
Showing Up

Showing Up

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
Blue Jean

Blue Jean

2022
×
★★★★
Edit this entry  
23
How to Have Sex

How to Have Sex

2023
×
★★★
Edit this entry  
23
La Chimera

La Chimera

2023
×
★★★★
Edit this entry  
23
Three Sisters

Three Sisters

2012
×
★★★★
Edit this entry