Highest rated films

  • Titane

    ★★★★½

  • Pleasure

    ★★★★½

  • Dune

    ★★★★

  • Drive My Car

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★★

  • Red Rocket

    ★★★★

  • Petite Maman

    ★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Raw

    ★★★★★

  • Possession

    ★★★★★

  • Harakiri

    ★★★★★

  • Close-Up

    ★★★★★

  • Son of Saul

    ★★★★★

  • I May Destroy You

    ★★★★★

  • Kings of the Road

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★★½

  • Persona

    ★★★★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★½

  • Barry Lyndon

    ★★★★½

  • Paths of Glory

    ★★★★½

  • The 400 Blows

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 170 Films watched
  • 14.2 Average per month
  • 3.3 Average per week
Jan Dec
  • 2 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Onward

Jan 9

Diary Milestones

Bacurau

50th · Jul 3

To the Moon

100th · Aug 21

Mass

150th · Nov 14

Last Film

The Matrix Revolutions

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
129 films
Comedy
34 films
Thriller
26 films
Crime
25 films
Romance
19 films
Fantasy
14 films
Documentary
13 films
Mystery
10 films
Horror
10 films
History
9 films
USA
82 films
France
55 films
Germany
23 films
UK
23 films
Japan
11 films
Belgium
9 films
Canada
9 films
Italy
8 films
Greece
6 films
Netherlands
6 films
English
87 films
French
28 films
Japanese
5 films
Spanish
5 films
Italian
5 films
German
5 films
Thai
4 films
Russian
3 films
Arabic
2 films
Horror
Average 4.15
Romance
Average 3.95
Drama
Average 3.80
Crime
Average 3.76
Action
Average 3.75
Thriller
Average 3.71
Mystery
Average 3.70
Comedy
Average 3.63
Documentary
Average 3.62
Family
Average 3.60
Netherlands
Average 4.17
Iran
Average 4.10
Japan
Average 4.09
Belgium
Average 4.06
France
Average 3.95
Sweden
Average 3.90
Thailand
Average 3.90
China
Average 3.88
Germany
Average 3.83
Italy
Average 3.81
French
Average 4.11
Japanese
Average 4.10
Persian (Farsi)
Average 4.10
Thai
Average 4.00
Italian
Average 3.90
German
Average 3.70
English
Average 3.64
Spanish
Average 3.40

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 44 Added 66

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

simka’s most liked review

Permanent Vacation

Permanent Vacation

★★½

i remember liking it much more on the first watch, funny - it's usually the other way around for me.

More reviews

simka’s most liked list

Highs and lows

Highest average

Harakiri
Average weighted rating:

4.7

Lowest average

John and the Hole
Average weighted rating:

2.7

Most popular

Dune
Average weighted rating:

3.9

Most obscure

A Symphony of Noise

Films simka watched in 2021

  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • The Matrix
  • Mirror
  • Contempt
  • Beau Travail
  • Field Niggas
  • Tomboy
  • Persona
  • Alice in the Cities
  • Dead Man
  • Mystery Train
  • Black Girl
  • Stranger Than Paradise
  • Permanent Vacation
  • The Third Man
  • House of Gucci
  • The Lovers on the Bridge
  • Harakiri
  • The Novice
  • Mass
  • The Eyes of Tammy Faye
  • Language Lessons
  • Guns of the Trees
  • Italian Studies
  • Pink Flamingos
  • The French Dispatch
  • Anchorage
  • Red Rocket
  • The Lost Daughter
  • Cryptozoo
  • Stillwater
  • Pig
  • Poser
  • C'mon C'mon
  • Dune
  • Chevalier
  • The Apartment
  • Body
  • Kings of the Road
  • To Die For
  • A Man Escaped
  • Suspiria
  • A Touch of Sin
  • Possession
  • Amour
  • Mustang
  • Crash
  • Cemetery
  • The Salesman
  • Silence of the Tides
  • Taste of Cherry
  • The New Corporation: The Unfortunately Necessary Sequel
  • A Symphony of Noise
  • Stray
  • The Gleaners and I
  • Climax
  • The Human Voice
  • Ema
  • The Green Knight
  • Raw
  • Junior
  • Close-Up
  • The Hidden City
  • The Fisherman's Daughter
  • Feathers
  • Come Here
  • Apples
  • Strawberry Mansion
  • All Eyes Off Me
  • To the Moon
  • Je, Tu, Il, Elle
  • Bad Luck Banging or Loony Porn
  • Hit the Road
  • Damnation
  • Annette
  • El Planeta
  • Syndromes and a Century
  • Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles
  • A Hero
  • Bliss
  • Death of a Virgin, and the Sin of Not Living
  • Petrov's Flu
  • Titane
  • Bloodsuckers
  • Zola
  • Saint Maud
  • Drive My Car
  • Cemetery of Splendor
  • John and the Hole
  • The Truffle Hunters
  • Pleasure
  • Wheel of Fortune and Fantasy
  • News from Home
  • Censor
  • Vortex
  • Petite Maman
  • Memoria
  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives
  • Ghost Dog: The Way of the Samurai
  • The Rules of the Game
  • Le Samouraï
  • The 400 Blows
  • Vivre Sa Vie
  • Night Moves
  • Belle de Jour
  • After Hours
  • mid90s
  • Eraserhead
  • The Wonders
  • Blow Out
  • House
  • The Daytrippers
  • Mayor
  • In the Mood for Love
  • Chungking Express
  • Tampopo
  • Mikey and Nicky
  • Girlfriends
  • Stand by Me
  • Bacurau
  • Son of Saul
  • Luca
  • The Young Girls of Rochefort
  • Lola
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • McQueen
  • Bring Me the Head of Alfredo Garcia
  • Hiroshima Mon Amour
  • Elevator to the Gallows
  • Inside Llewyn Davis
  • Paths of Glory
  • A Fantastic Woman
  • Barry Lyndon
  • Shirley
  • Rear Window
  • Nobody
  • The Night of the Hunter
  • Rope
  • Servants
  • The Angels' Share
  • The Assassin
  • A White, White Day
  • Bait
  • Loro 2
  • Loro 1
  • Shiva Baby
  • Under the Silver Lake
  • Thelma
  • The Assistant
  • The American Friend
  • The Forty-Year-Old Version
  • Certain Women
  • Kajillionaire
  • Short Term 12
  • Moxie
  • Minari
  • Bad Education
  • Promising Young Woman
  • Judas and the Black Messiah
  • Nomadland
  • Soul
  • I Care a Lot
  • Wolfwalkers
  • Everybody Street
  • The Many Lives of William Klein
  • I May Destroy You
  • Sound of Metal
  • Another Round
  • Onward

World map

Highly rated films simka is yet to see

  • Gintama: The Very Final
  • Twenty One Pilots: Livestream Experience
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Revue Starlight: The Movie
  • Bo Burnham: Inside
  • Come from Away
  • Kanye With Special Guest Drake - Free Larry Hoover Benefit Concert

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more