Highest rated films

  • Asteroid City

    ★★★★

  • Past Lives

    ★★★★

  • Anatomy of a Fall

    ★★★★

  • Fallen Leaves

    ★★★★

  • Perfect Days

    ★★★★

  • La Chimera

    ★★★★

  • Tótem

    ★★★★

  • Slow

    ★★★★

  • Aftersun

    ★★★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★★

  • The Wicker Man

    ★★★★★

  • Wings of Desire

    ★★★★★

  • Sorcerer

    ★★★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★★

  • Seconds

    ★★★★★

  • Minding the Gap

    ★★★★★

  • The Cranes Are Flying

    ★★★★★

  • The Killer

    ★★★★★

  • Secrets & Lies

    ★★★★★

  • Raise the Red Lantern

    ★★★★★

  • Sorry We Missed You

    ★★★★★

  • Morvern Callar

    ★★★★★

  • Comrades, Almost a Love Story

    ★★★★★

  • Harlan County U.S.A.

    ★★★★★

By week

Jan Dec
  • 139 Films watched
  • 11.6 Average per month
  • 2.9 Average per week
Jan Dec
  • 2 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

The Red Shoes

Jan 1

Last Film

Simple Men

Dec 2

Diary Milestones

Hero
50th Mar 7
Femme
100th Jul 26

Genres, countries & languages

Drama
95 films
Thriller
38 films
Crime
31 films
Romance
23 films
Comedy
23 films
Mystery
19 films
Action
17 films
Horror
14 films
Documentary
9 films
Sci Fi
9 films
USA
60 films
France
31 films
UK
26 films
Germany
12 films
Italy
10 films
Japan
9 films
Hong Kong
9 films
Canada
8 films
Poland
6 films
USSR
5 films
English
79 films
French
12 films
Japanese
6 films
Chinese
5 films
Russian
5 films
Cantonese
4 films
German
4 films
Italian
4 films
Korean
3 films
War
Average 4.00
Fantasy
Average 4.00
Documentary
Average 4.00
Adventure
Average 3.75
Drama
Average 3.72
Horror
Average 3.71
Action
Average 3.71
Thriller
Average 3.68
Romance
Average 3.61
Crime
Average 3.58
USSR
Average 4.40
Hong Kong
Average 4.22
Spain
Average 4.00
South Korea
Average 3.75
UK
Average 3.69
France
Average 3.61
USA
Average 3.60
Italy
Average 3.60
Denmark
Average 3.50
Japan
Average 3.44
Cantonese
Average 4.50
Russian
Average 4.40
Chinese
Average 4.00
Italian
Average 3.75
English
Average 3.66
German
Average 3.50
Japanese
Average 3.50
French
Average 3.42

Breakdown

2023 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 69 Added 188

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Sunset Boulevard
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

Club Zero
Average weighted rating:

3.0

Most popular

Oppenheimer
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

Love Tasting
Average weighted rating:

3.3

Films simka watched in 2023

  • Simple Men
  • The Quick and the Dead
  • Carlito's Way
  • Hardcore
  • Matchstick Men
  • Anatomy of a Fall
  • Love in the Afternoon
  • The Grifters
  • Duel
  • Ravenous
  • In the Mouth of Madness
  • Trust
  • Glass Onion
  • Passages
  • Weekend
  • New Rose Hotel
  • Westworld
  • Dark City
  • Pale Flower
  • Heat
  • The Killing
  • Seconds
  • Detour
  • Oppenheimer
  • Withnail & I
  • Phoenix
  • אחרי
  • When the Waves Are Gone
  • Reality
  • The Big City
  • Samsara
  • The Hero
  • Afire
  • Past Lives
  • Slow
  • Blackbird Blackbird Blackberry
  • Pather Panchali
  • Disco Boy
  • Anselm
  • Femme
  • Fallen Leaves
  • Bitter Money
  • Tótem
  • Infinity Pool
  • L'Atalante
  • Showing Up
  • Blue Jean
  • How to Have Sex
  • La Chimera
  • Three Sisters
  • Kidnapped
  • Club Zero
  • The Eternal Daughter
  • Inside the Yellow Cocoon Shell
  • Perfect Days
  • I Like Movies
  • The Last Detail
  • Showgirls
  • Ms .45
  • Police Story
  • Snake Eyes
  • Sorcerer
  • Made in Hong Kong
  • The Addiction
  • To Live and Die in L.A.
  • Asteroid City
  • Bringing Out the Dead
  • The French Connection
  • Bottle Rocket
  • The Unbearable Weight of Massive Talent
  • King of New York
  • Body Double
  • The Graduate
  • Cold Water
  • The Big Risk
  • Thief
  • Closely Watched Trains
  • Walkabout
  • Demonlover
  • Black Bear
  • Good Morning
  • Suspiria
  • No Bears
  • Nights of Cabiria
  • Lost Highway
  • Carrie
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • We Need to Talk About Kevin
  • John Wick: Chapter 2
  • Hero
  • Sorry We Missed You
  • Picnic at Hanging Rock
  • Teknolust
  • The Long Good Friday
  • Night Tide
  • Party Girl
  • Taming the Garden
  • The Match Factory Girl
  • Solaris
  • Secrets & Lies
  • They Live
  • Mur Murs
  • Smooth Talk
  • Pom Poko
  • Aftersun
  • Minding the Gap
  • Morvern Callar
  • Old Joy
  • Dragon Inn
  • Exotica
  • Dead Ringers
  • Ratcatcher
  • 3-Iron
  • Raise the Red Lantern
  • Wings of Desire
  • Harlan County U.S.A.
  • Sunset Boulevard
  • The Ascent
  • Comrades, Almost a Love Story
  • The Killer
  • Deep End
  • Tokyo Drifter
  • The Wicker Man
  • Songs About Love
  • Barking Dogs Never Bite
  • Love Tasting
  • Three Colours: White
  • A Short Film About Love
  • Ivan's Childhood
  • The Brood
  • Memories of Murder
  • Antichrist
  • The Cranes Are Flying
  • Salut les Cubains
  • Man with a Movie Camera
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Cure
  • Umberto D.
  • The Red Shoes

World map

Highly rated films simka is yet to see

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse
  • Attack on Titan The Final Chapters: Special 2
  • Taylor Swift: The Eras Tour
  • BTS: Yet to Come in Cinemas
  • Attack on Titan The Final Chapters: Special 1
  • The Holdovers
  • Godzilla Minus One
  • Killers of the Flower Moon

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more