Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Recurrence

Recurrence

2022
×
★★
Edit this entry  
13
The Hotel New Hampshire

The Hotel New Hampshire

1984
×
★½
Edit this entry  
13
White People Money

White People Money

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Center Stage

Center Stage

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
12
I Just Killed My Dad

I Just Killed My Dad

2022
×
★★★½
Edit this entry  
12
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Skeleton Key

The Skeleton Key

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Wish Upon a Star

Wish Upon a Star

1996
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Entity

The Entity

1982
×
★★★½
Edit this entry  
08
When We First Met

When We First Met

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Can You Keep a Secret?

Can You Keep a Secret?

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
Tart

Tart

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
02
You Belong to Me: Sex, Race and Murder in the South

You Belong to Me: Sex, Race and Murder in the South

2015
×
Edit this entry  
02
Lost Transmissions

Lost Transmissions

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★½
Edit this entry  
01
Foul Play

Foul Play

1978
×
★★★★
Edit this entry  
01
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★
Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
31
Death Trip

Death Trip

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
Match Point

Match Point

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Upside of Anger

The Upside of Anger

2005
×
★★★
Edit this entry  
24
The Intervention

The Intervention

2016
×
★★½
Edit this entry  
24
The Brass Teapot

The Brass Teapot

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
Room 203

Room 203

2022
×
★★½
Edit this entry  
23
Match Point

Match Point

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Sabrina the Teenage Witch

Sabrina the Teenage Witch

1996
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Down Will Come Baby

Down Will Come Baby

1999
×
★★½
Edit this entry  
18
Too Scared to Scream

Too Scared to Scream

1984
×
★½
Edit this entry  
18
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Master

Master

2022
×
★★½
Edit this entry  
16
Cat People

Cat People

1982
×
★★★
Edit this entry  
15
Strike!

Strike!

1998
×
★★★½
Edit this entry  
15
Baked in Brooklyn

Baked in Brooklyn

2016
×
★★
Edit this entry  
14
The Hot Chick

The Hot Chick

2002
×
★★★★
Edit this entry  
14
Keep Sweet: Pray and Obey

Keep Sweet: Pray and Obey

2022
×
Edit this entry  
14
Eden

Eden

2012
×
★★★
Edit this entry  
14
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★½
Edit this entry  
13
Tart

Tart

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★
Edit this entry  
12
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★
Edit this entry