Sort by

McKinley has logged 167 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
26
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Edit this entry  
19
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
11
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Freaky

Freaky

2020
×
★★½
Edit this entry  
07
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Edit this entry  
04
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Edit this entry  
30
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
By Night's End

By Night's End

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
11
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★
Edit this entry  
04
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Totally Under Control

Totally Under Control

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Francesco

Francesco

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Electric Jesus

Electric Jesus

2020
×
★½
Edit this entry  
26
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Truffle Hunters

The Truffle Hunters

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★
Edit this entry  
18
The Platform

The Platform

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★
Edit this entry  
16
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Period. End of Sentence.

Period. End of Sentence.

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
14
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Edit this entry