Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Fresh

Fresh

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
★★★
Edit this entry  
06
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hotel Rwanda

Hotel Rwanda

2004
×
★★★½
Edit this entry  
05
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry