Shaun has logged 345 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
12
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
11
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Solaris

Solaris

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pig

Pig

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Help!

Help!

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Magical Mystery Tour

Magical Mystery Tour

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★
Edit this entry  
24
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★½
Edit this entry  
21
Candy

Candy

2020
×
Edit this entry  
21
Beyond The Visible - Hilma af Klint

Beyond The Visible - Hilma af Klint

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Yearbook

Yearbook

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
12
9

9

2009
×
★★★
Edit this entry  
11
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Four Troublesome Heads

The Four Troublesome Heads

1898
×
Read the review Edit this entry  
10
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Edit this entry  
07
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Man with the Iron Fists

The Man with the Iron Fists

2012
×
★★★½
Edit this entry  
05
Chapter 27

Chapter 27

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ashes

Ashes

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry