Sort by

Michael's Cinema Paradiso has logged 420 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bright

Bright

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Edge of Darkness

Edge of Darkness

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Beowulf

Beowulf

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Holy Smoke

Holy Smoke

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
skulk

skulk

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Robin Hood

Robin Hood

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Hallucinations of Baron Munchausen

The Hallucinations of Baron Munchausen

1911
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lancelot of the Lake

Lancelot of the Lake

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Majestic Plastic Bag

The Majestic Plastic Bag

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Bone Collector

The Bone Collector

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Crows Zero

Crows Zero

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
Sukiyaki Western Django

Sukiyaki Western Django

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
War Horse

War Horse

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★
Edit this entry  
19
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Great Wall

The Great Wall

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Two Faces of Dr. Jekyll

The Two Faces of Dr. Jekyll

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dehumanization

Dehumanization

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry