Sort by

Michael's Cinema Paradiso has logged 270 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Kiss the Girls

Kiss the Girls

1997
×
★★★
Edit this entry  
28
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Charlie Says

Charlie Says

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Frozen Ground

The Frozen Ground

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Edit this entry  
07
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Dark River

Dark River

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Titus

Titus

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mr. Right

Mr. Right

2015
×
★★½
Edit this entry  
30
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Edit this entry  
29
Redcon-1

Redcon-1

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Age of Uprising: The Legend of Michael Kohlhaas

Age of Uprising: The Legend of Michael Kohlhaas

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Taken

Taken

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Fearless

Fearless

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Hell Fest

Hell Fest

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Rite

The Rite

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Duellists

The Duellists

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rattlesnake

Rattlesnake

2019
×
★½
Edit this entry  
31
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blood: The Last Vampire

Blood: The Last Vampire

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hatchet

Hatchet

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry