Sort by

Michael's Cinema Paradiso has logged 29 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dark Crimes

Dark Crimes

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Captive

The Captive

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Golem

Golem

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Beekeeper

The Beekeeper

1986
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Manhunt

Manhunt

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Voyage to Cythera

Voyage to Cythera

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Predator

The Predator

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Troy

Troy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Apostle

Apostle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry