RSS feed for Madeleine Criglow
  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Cats

  • Little Women

    ★★★★½

  • The Kacey Musgraves Christmas Show

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★½

  • Color Out of Space

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Always Be My Maybe

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • First Love

    ★★★★½

  • Rocketman

    ★★★½

  • The Dead Don't Die

    ★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★

  • Pet Sematary

  • Us

    ★★★½

  • The Art of Self-Defense

    ★★★½

  • The Beach Bum

    ★★

  • Blinded by the Light

    ★★★½

  • The Death of Dick Long

    ★★★½

  • Honey Boy

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★★★

  • Fyre Fraud

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★

  • Banana Split

    ★★★★

  • mid90s

    ★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★½

  • Suspiria

    ★★★★

  • A Star Is Born

  • Crazy Rich Asians

    ★★★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★

  • Everybody in The Place: An Incomplete History of Britain 1984-1992

    ★★★

  • Hannah Gadsby: Nanette

    ★★★★★

  • Knife+Heart

    ★★★★½

  • Burning

    ★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★½

  • Duck Butter

    ★★

  • Ready Player One

    ★★

  • Blockers

    ★★★½

  • Support the Girls

    ★★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Luz

    ★★★★

  • Love, Simon

    ★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★½

  • Annihilation

    ★★★★★

  • Black Panther

    ★★★★½

  • Minding the Gap

    ★★★★★

  • Shirkers

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Matangi / Maya / M.I.A.

    ★★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • We the Animals

    ★★★★

  • Three Identical Strangers

    ★★★½

  • Mandy

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★★

  • Blindspotting

    ★★★★

  • Italo Disco Legacy

    ★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • Obey Giant

    ★★★½

  • Grace Jones: Bloodlight and Bami

    ★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★

  • Industrial Accident: The Story of Wax Trax! Records

    ★★★★