Maxwell has logged 54 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Wedding Planner

The Wedding Planner

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lolita

Lolita

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Help

The Help

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Overlord

Overlord

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry