Mridul has logged 243 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Lust Stories

Lust Stories

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Super Deluxe

Super Deluxe

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Monos

Monos

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Shadow

Shadow

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Raman Raghav 2.0

Raman Raghav 2.0

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Amazing Johnathan Documentary

The Amazing Johnathan Documentary

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Article 15

Article 15

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Photograph

Photograph

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Late Night

Late Night

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Hello, Privilege. It's Me, Chelsea

Hello, Privilege. It's Me, Chelsea

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Kabir Singh

Kabir Singh

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Professor

Professor

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry