katie has logged 65 entries for films during December 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Pan

Pan

2015
×
Read the review Edit this entry  
31
Tully

Tully

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Johnny English

Johnny English

2003
×
Edit this entry  
30
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
29
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Cam

Cam

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
mid90s

mid90s

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★
Edit this entry  
26
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Happy Feet Two

Happy Feet Two

2011
×
★½
Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mr. Popper's Penguins

Mr. Popper's Penguins

2011
×
★★
Edit this entry  
24
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
★★★½
Edit this entry  
23
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Passengers

Passengers

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★
Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Hell Fest

Hell Fest

2018
×
★★
Edit this entry  
18
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★★
Edit this entry  
18
Meet Joe Black

Meet Joe Black

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Elizabethtown

Elizabethtown

2005
×
★★½
Edit this entry  
17
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★
Edit this entry  
16
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Contagion

Contagion

2011
×
★★★
Edit this entry  
11
Ultraviolet

Ultraviolet

2006
×
★½
Edit this entry  
11
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
★★
Edit this entry  
11
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★½
Edit this entry  
10
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★
Edit this entry