katie has logged 61 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★★
Edit this entry  
31
The Hours

The Hours

2002
×
★★★½
Edit this entry  
31
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
Life or Something Like It

Life or Something Like It

2002
×
★★
Edit this entry  
26
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
On Chesil Beach

On Chesil Beach

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Time Traveler's Wife

The Time Traveler's Wife

2009
×
★★½
Edit this entry  
22
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Penelope

Penelope

2006
×
★★★
Edit this entry  
20
The Constant Gardener

The Constant Gardener

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Rebound

The Rebound

2009
×
★★
Edit this entry  
19
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Chalet Girl

Chalet Girl

2011
×
★★½
Edit this entry  
18
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Edit this entry  
16
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★
Edit this entry  
10
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Hustle

American Hustle

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★
Edit this entry  
08
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry