katie has logged 42 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Crazies

The Crazies

2010
×
★★★
Edit this entry  
27
Joy Ride

Joy Ride

2001
×
★★★½
Edit this entry  
26
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
21
High Life

High Life

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Dracula

Dracula

1992
×
★★
Edit this entry  
17
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Edit this entry  
16
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
Edit this entry  
15
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
House

House

1977
×
★★
Edit this entry  
12
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Speed

Speed

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
All Cheerleaders Die

All Cheerleaders Die

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Short Circuit

Short Circuit

1986
×
★★★
Edit this entry  
10
Flight of the Navigator

Flight of the Navigator

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Demons

Demons

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Edit this entry  
08
Rough Night

Rough Night

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★
Edit this entry  
08
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Skeleton Key

The Skeleton Key

2005
×
★★½
Edit this entry  
07
The Mummy

The Mummy

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★
Edit this entry  
06
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Tell It to the Bees

Tell It to the Bees

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry