Sort by

denis has logged 352 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
Edit this entry  
31
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Killing

The Killing

1956
×
Read the review Edit this entry  
26
Closer

Closer

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
Read the review Edit this entry  
20
Ali

Ali

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Manhunter

Manhunter

1986
×
Read the review Edit this entry  
18
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
Read the review Edit this entry  
15
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
07
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bad Education

Bad Education

2004
×
Read the review Edit this entry  
02
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
Edit this entry  
27
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
Read the review Edit this entry  
27
Casino

Casino

1995
×
Read the review Edit this entry  
26
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Read the review Edit this entry  
25
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Aviator

The Aviator

2004
×
Read the review Edit this entry  
23
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
Read the review Edit this entry  
21
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
Read the review Edit this entry  
18
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
Edit this entry  
17
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry