Sort by

Millie has logged 55 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Viva

Viva

2007
×
★★★½
Edit this entry  
30
Zardoz

Zardoz

1974
×
Read the review Edit this entry  
29
The Tales of Hoffmann

The Tales of Hoffmann

1951
×
★★★★
Edit this entry  
27
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
20
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★
Edit this entry  
18
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gas Food Lodging

Gas Food Lodging

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Strait-Jacket

Strait-Jacket

1964
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Wormwood Star

The Wormwood Star

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
01
I Died a Thousand Times

I Died a Thousand Times

1955
×
★★½
Edit this entry  
16
Never Talk to Strangers

Never Talk to Strangers

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★½
Edit this entry  
16
Zee and Co.

Zee and Co.

1971
×
★★★
Edit this entry  
15
Identikit

Identikit

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Games

Games

1967
×
★★½
Edit this entry  
07
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★
Edit this entry  
03
Holy Hell

Holy Hell

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fast, Cheap & Out of Control

Fast, Cheap & Out of Control

1997
×
★★★
Edit this entry  
23
Barbershop: The Next Cut

Barbershop: The Next Cut

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Tony Robbins: I Am Not Your Guru

Tony Robbins: I Am Not Your Guru

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Soaked in Bleach

Soaked in Bleach

2015
×
Edit this entry  
18
My Friend Rockefeller

My Friend Rockefeller

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
The Fox

The Fox

1967
×
★★★★
Edit this entry  
18
Everything Is Copy

Everything Is Copy

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Criminally Insane

Criminally Insane

1975
×
★★★★
Edit this entry  
07
Boom!

Boom!

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
About Mrs. Leslie

About Mrs. Leslie

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Edit this entry  
02
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★
Edit this entry  
02
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Tab Hunter Confidential

Tab Hunter Confidential

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Selena

Selena

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
High School

High School

1968
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Hand that Rocks the Cradle

The Hand that Rocks the Cradle

1992
×
★★★½
Edit this entry  
04
Becoming Mike Nichols

Becoming Mike Nichols

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Commando

Commando

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Nine 1/2 Weeks

Nine 1/2 Weeks

1986
×
★★★½
Edit this entry  
04
Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell

Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell

2008
×
★★★½
Edit this entry  
03
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry